»Zelo bistveno je to, da ta zakon ne govori več o evtanaziji, ampak izključno o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Evtanazijo smo v celoti izključili.«
»V besedilu predloga je zapisano, da naj bi nadzor v zvezi s postopki pomoči pri prostovoljnem končanju življenja opravljal varuh človekovih pravic.«
»V skladu s temeljnimi demokratičnimi načeli je prav, da vprašamo ljudi, kaj menijo o tem, ali naj sprejmemo zakon, ki bo omogočal pomoč pri prostovoljnem končanju življenja.«
»Namen zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ni nadomestiti slabo delujočo paliativno oskrbo, temveč zakon razrešuje avtonomijo odločanja o življenju in smrti pri neozdravljivo bolni osebi.«
»Ta zakon daje možnost pomoči pri prostovoljnem končanju življenja osebi, ki iz svojih fizioloških razlogov lahko pričakuje oz. že trpi ob koncu svojega življenja.«
»Ali ste za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?«
»Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja uveljavlja pomoč pri končanju lastnega življenja kot pravico vsakega, da odloča o koncu svojega življenja v skladu s svojimi ideali in prepričanji. S tem varuje njegovo dostojanstvo, zmanjšuje neželeno trpljenje in odpravlja diskriminiranost tistih, ki brez pomoči drugih svojega življenja ne morejo končati. Zakon z ničimer ne izključuje paliativne oskrbe, temveč jo spodbuja.«
»Naj si predlagatelji najdejo rablje, ki bodo to izvajali namesto zdravnikov.«
»Prostovoljna pomoč pri prostovoljnem končanju življenja pa pomeni, da je bistvena volja pacienta, da si življenja, ki je prešlo v neko samo trpljenje, ne želi nadaljevati. V tem smislu smo tudi oblikovali referendumsko vprašanje, da ne bo dileme, o čem se odločamo, ko bomo o tem odločali v parlamentu.«
»Ta zakon potrebujemo zato, da ima vsakdo možnost, govorim o možnosti, da svoje življenje konča mirno in dostojanstveno, in to na podlagi svoje lastne odločitve in svoje lastne volje. Moje življenje, moja pravica.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju